Enrolment Tours of our Primary and Secondary Campus are available Monday – Friday between 9:30am and 11:00am. For tour bookings please contact TMC Administrator Vanessa Simpson E: [email protected] or telephone (07) 5545 3644.

Year 12

The R J & M G Nicholls Prize for the Most Outstanding Student
Jessica Leighton

The Kyle Family Prize for Dux of the College
Jessica Leighton

The Simon Davies Cup for Most Outstanding Person in Cultural Activities
Ethan Kent

The Professor Jack Walton Trophy for Most Outstanding Sportsperson
Daisuke Fujino

Caltex Best All-Rounder Award
Jessica Tyrer

TMC Victory & Valour Medal
Georgia Govett

Chamber of Commerce Award $500
Enzo Pienaar

Lions Service Award $100
Jessica Moss

ADF Leadership & Teamwork Award $550
Grace Seagrove

Southern Cross University STAR Entry Scheme
Jessica Leighton – Associate Degree of Creative Writing
Jessica Tyrer – Bachelor of Arts
Grace Seagrove – Bachelor of Secondary Education/Arts
Joel Watling – Bachelor of Arts
Jessica Moss – Bachelor of Primary Education, Early Childhood
Keshia Talati – Bachelor of Health Science
Michael Gerber – Bachelor of Engineering (Advanced Studies)

Griffith University Guaranteed Admissions
GUESTS 2013 – Georgia Govett – Bachelor of Criminology & Criminal Justice
Grace Seagrove – Bachelor of Secondary Education
Jessica Leighton – Bachelor of Arts

Waseda University Tokyo
Daisuke Fujino – Bachelor of Human Sciences

Duke of Edinburgh Awards
Matthew Pohlmann – Silver
Eden Knight – Bronze
Charlotte Stubbs – Bronze
Jack Arbuckle – Bronze
Leah Hamel – Bronze

******************************************************************
Year 11

Student Most Outstanding in Academics
Sasha Gubbins

Student Most Outstanding in Co-Curricular Activities
Edward Sarroff

Student Most Outstanding in Sporting Activities
Brady Davis

TMC Victory & Valour Medal
Samantha Wooller

GUESTS Program – Yr 12 2014:
Samantha Wooller – Understanding Social Problems

***************************************************************************************
Year 10

Student Most Outstanding in Academics
Emily-Jane Sarroff

Student Most Outstanding in Co-Curricular Activities
Lacey Wood / Emily-Jane Sarroff

Student Most Outstanding in Sporting Activities
Tanita De Bruyn / Emily-Jane Sarroff

TMC Victory & Valour Medal
Jordana Curran

ADF Leadership & Teamwork Award $250
Monty Leng

Year 9

Student Most Outstanding in Academics
Eden Knight

Student Most Outstanding in Co-Curricular Activities
Charlotte Stubbs

Student Most Outstanding in Sporting Activities
Harry Simington

TMC Victory & Valour Medal
Leah Hamel

*****************************

Year 8
Student Most Outstanding in Academics
Madeline Coker

Student Most Outstanding in Co-Curricular Activities
Eliza Leng / Lillian Sarroff

Student Most Outstanding in Sporting Activities
Emily Schonfisch

TMC Victory & Valour Medal
Thor Wendell

speech night 2013

Previous: « Next: »